Proč nemáme stáje?

Lidé se nás často ptají, jestli našim koníčkům není zima, když u nás nemají teploučkou stáj. V tomto článku bych Vám tedy ráda objasnila principy přirozeného chovu koní.

Koně jsou od přírody lovnou zvěří, pro svůj pocit bezpečí tedy potřebují hlavně přehledný prostor. Potřebují mít přehled o tom, co se kde děje a jsou intuitivně neustále ve střehu před potenciálním predátorem. Nikdy nespí celé stádo, několik koní je vždycky vzhůru, aby hlídali klidný spánek ostatních.

Divocí koně se nikdy neschovávali do jeskyní, nehloubili si nory – na rozdíl od divokých psů. Také proto nepotřebují stáje. Jejich schopnost termoregulace je dokonalá. Pokud jsou celoročně venku, vytvoří si takovou zimní srst, že jim je teplo, ačkoli na nich visí rampouchy. Máme ve stádě i staré koně, kteří dříve žili v boxech. Ti nejsou schopni tak dokonale nasrstit a proto jim v největších mrazech oblékáme zimní deky. Dáváme jim je však až v případě největších mrazů. Ve chvíli, kdy koni oblečeme deku, se mu totiž přestává tvořit zimní srst, což je nežádoucí.

Pokud jsou koníci v zimě venku, musí mít neustále co žrát, trávicí procesy koně totiž také zahřívají. Koníci sice spotřebují více sena, než ti, kteří jsou ustájení v boxech, ale za to jsou spokojenější.

Prostor koně také potřebují ke svému psychickému relaxu. Zelená pastvina je uklidňuje, možnost se proběhnout, navazovat přímý kontakt s ostatními členy stáda, to vše přispívá k jejich psychické pohodě. Málokterý kůň volí v případě nebezpečí konflikt, většina se snaží před konfliktem utéct. Právě proto je nejvíce případů napadení člověka koněm právě v boxech – v malém prostoru, ze kterého nemá kůň úniku a proto volí konflikt.

Absence stájí u nás tedy opravdu neznamená nedostatečnou péči o naše koňské terapeuty. Rozhodli jsme se jít cestou přirozené komunikace s koňmi a tak se jim snažíme vytvořit i co nejpřirozenější prostředí – takové, na které byli po tisíciletí zvyklí jejich předchůdci!

Podpoříte nás?

Budeme rádi za jakýkoli příspěvek na číslo účtu: 2600980996/2010 . Potvrzení o daru neziskové organizaci zašleme na vyžádaní emailem info@hipojupiter.cz
Jak vás mohu podpořit?