Koně v Jupiteru

Hiporehabilitační kůň je tvrdě pracující člen týmu, který se specializuje na některou část hiporehabilitace. Využívají se speciálně vybraní a připravení koně. Mohou pomáhat nejen zdravým lidem, ale i léčit děti a dospělé s mentálním nebo fyzickým postižením.

Stádo našich hiporehabilitačních koní je osmičlenné. Všichni mají licenci od České hiporehabilitační společnosti. Aby koně mohli působit jako terapeuti, musejí splnit náročné specializační zkoušky. Další informace o výcviku či licencích najdete přímo na stránkách České hiporehabilitační společnosti. O naše koně se staráme. Naše koňské důchodce u nás necháváme v klidu dožít.

Kromě koní u nás najdete i ovce, kozy nebo třeba slepice. Na ohrady s koňmi také vždy dohlížejí naše kočky.

Koně

Nathaniel, Siglavy XIV-7 SK, Lipicán *2.10. 2010

Nathaniel, Siglavy XIV-7 SK, Lipicán *2.10. 2010

Natánek je koňský terapeut, kterého jsme připravili pro hiporehabilitaci u nás. Je to citlivý koník, který se občas něčeho poleká. S klientem na hřbetě se však chová vzorně.

Je to velký mazlík a nejraději má drbání v uchu, které je mu největší odměnou. Je spravedlivým vůdcem našeho stáda, všichni koně ho mají rádi a respektují ho.

Pochází ze Slovenska a jako malý také strávil pár měsíců v cirkusu. Trošku nás zlobí tím, že umí rozvázat každý uzel ?

V červnu 2018 obdržel licenci České hiporehabilitační společnosti.

Santa, Hafling, *1989

Santa, Hafling, *1989

Santu jsme dostali z Krkonoš, kde žila pouze s oslíkem. Začleňování do našeho stáda proběhlo zajímavě, jelikož se bála ostatních koní. Teď už si užívá plnohodnotný koňský život ve stádě a kromě samoty se nebojí už vůbec ničeho.

Santa je naše nejstarší terapeutka. Díky své typicky tvrdohlavé, rázné chůzi získala od dětí přezdívku „Turbobabička“ ?

Blesk, Fjord, *2000

Blesk, Fjord, *2000

Bleska jsme zakoupili z domova pro mentálně postižené, kde už dříve pracoval jako hiporehabilitační kůň. Je to velmi chytrý a charakterní koník, od prvního dne ježděn na ohlávce, přestože předtím znal pouze udidlo.

Po měsíci u nás se mu podařilo složit zkoušky České hiporehabilitační společnosti.

Jméno Blesk jeho bývalí majitelé určitě nemysleli vážně, s rychlostí tento koník totiž nemá vůbec nic společného ?

Lily, kříženec Arabského plnokrevníka, *2013

Lily, kříženec Arabského plnokrevníka, *2013

Lily je naše citlivá kobylka. Nejvíce miluje Natánka a Natánek jí.

Říkáme jí Leeloo, jako mimozemštance z jednoho filmu, kterou nám připomíná. Občas se totiž tváří, že vůbec neví kdo je a co tady dělá.

Protože ale hodně ráda papá a nám někdy připadá, že vypadá jako lilek, nejčastěji jí říkáme „Lilka“ ?

V roce 2019 získala licenci České hiporehabilitační společnosti.

Carlotta, Starokladrubský kůň, *9.3. 2002

Carlotta, Starokladrubský kůň, *9.3. 2002

Karlu jsme dostali jako sponzorský dar od Dana Tučka. Byli jsme si ji vybrat v národním hřebčíně ve Slatiňanech, kde působila jako chovná klisna. Byla ustájena ve vazném ustájení a naučena mnoha zbytečným stereotypům. Bylo pro ni velmi těžké přijmout svobodu pastevního ustájení, neustále se parkovala někam ke stromu a čekala, že jí uvážeme. Teď už si ale svobodného života ve stádě plně užívá.

Karla je snaživá a učenlivá, opatrná a milá. Potřebuje vedle sebe ovšem oporu pravého vůdce stáda, ať už v koňské nebo lidské podobě. Jen díky takové opoře se cítí bezpečně a ráda pak svého vůdce následuje kamkoli a v čemkoli.

V roce 2019 získala licenci České hiporehabilitační společnosti.

Clonpierce Pie Penny, Irský Cob

Clonpierce Pie Penny, Irský Cob

Penny je náš nejnovější přírůstek. Přijela k nám kamionem až z Irska jako kůň stažený z pastvin. Je velice šikovná a po pár týdnech u nás byla obsednuta a po třech měsících byla zařazena do provozu minikroužku.

Paoma

Paoma

Paomku jsme zakoupili v roce 2022 z hiporehabilitačního střediska Toulcův Dvůr, kde již 15 let pracovala v hiporehabilitaci. Paomka je chytrá starší dáma, kterou si děti velmi oblíbily a do našeho stáda perfektně zapadla.

Aranka, arab/hucul

Aranka, arab/hucul

Aranku u nás byla rok v bezplatném pronájmu. Poté se nám ji podařilo odkoupit díky příspěvku přes platformu Darujme. Děkujeme všem, kteří nám na ni přispěli. Jsme moc rádi, že je naše. Je to citlivá a chytrá kobylka.

český teplokrevník * 5.9. 1995 – 6.1.2019

český teplokrevník * 5.9. 1995 – 6.1.2019

Tomba byl náš nejzkušenější koňský terapeut. Do svých 15 ti let pracoval v cirkuse, takže jej nic nezaskočilo a byl prakticky nesplašitelný. Pravděpodobně s ním nebylo nejlépe zacházeno, jelikož jakmile mu něco jen trošku připomnělo manéž (třeba kruhovka), začínal panikařit. Tomba uměl z cirkusu mnoho zajímavých kousků a když se mu nechtělo pracovat, zkoušel nás uplatit cvičením.

Tomba měl moc rád děti a moc rád cvičil (prosil, klaněl se, vzpínal se) a očekával za to nějakou dobrůtku.

V červnu 2018 obdržel licenci České hiporehabilitační společnosti.

Náš nejtrpělivější terapeut Tomba zemřel 6.1.2019. Nikdy na něj nezapomeneme!

Další zvířata

Plešek

Plešek

Plešek je kocour plemene Kanadský Sphynx. Vykoupili jsme ho z množírny, kde žil v kleci. Odvděčil se nám za to neustálým předením, zahříváním a kočíčím léčením. S dětmi pracuje rád a přede jim do oušek.

Ovečky

Ovečky

Quessantské ovce jsou nejmenší plemeno ovcí na světě, jejich průměrná hmotnost je 15kg.

Podpoříte nás?

Budeme rádi za jakýkoli příspěvek na číslo účtu: 2600980996/2010 . Potvrzení o daru neziskové organizaci zašleme na vyžádaní emailem info@hipojupiter.cz
Jak vás mohu podpořit?