Proč jezdíme bez udidel

V Jupiteru nepoužíváme udidla. Držíme se metod přirozeného jezdectví, kde je udidlo vyloučené. Vadí nám na něm i jeho fyziologické působení na organismus koně.

Pokud vložíme kterémukoliv zvířeti či člověku něco do úst, jeho parasympatický nervový systém nastaví celý organismus na program trávení. Při tom tělo vylučuje více slin a tím pádem proudí více krve do trávicího systému na úkor mozku a srdce. Určitě to také znáte – po vydatném jídle jste unavení a potřebujete svůj polední klid.

Pokud chceme, aby koně pracovali, musí se zároveň soustředit. To pak komplikuje, pokud jsou psychicky nastaveni na polední klid. Proto žádnému z našich koní nestrkáme do huby kovová udidla, chceme totiž, aby byli při práci soustředění a nedusili se vlastními slinami.

Čím díl více chovatelů koní dnes naštěstí uznává jízdu bez udidla. Dobře vycvičený kůň funguje i bez udidla, není tedy potřeba mu způsobovat zbytečné nepohodlní a bolest. V nezkušených rukou se navíc udidlo stává nebezpečnou zbraní. 

Dopady udidel na zdraví a duševní pohodu zkoumal například Robert Cook z Univerzity v Tufts v Massachusetts. Závěry jeho výzkumu můžete shlédnout v češtině na youtube.

Podpoříte nás?

Budeme rádi za jakýkoli příspěvek na číslo účtu: 2600980996/2010 . Potvrzení o daru neziskové organizaci zašleme na vyžádaní emailem info@hipojupiter.cz
Jak vás mohu podpořit?